×

5 Reasons to Drink Nettle Tea

Jakiś czas temu poruszałam temat herbat ziołowych których używam tu.
Nadszedł czas powrócić do tematu i przedstawić Wam mój kolejny niezawodny wybór.

Pokrzywa :) Zbieram i suszę sama, bo uważam, że najlepsza jest herbatka którą zrobimy sami, niż ta z torebki, w której tak naprawdę nie wiemy co dokładnie się znajduje. Najbardziej odpowiada mi świeża, ale gdy mam jej nadmiar suszę i zostawiam na czas, gdy już jej nie zerwę.

Lubicie ją pić a może używacie pokrzywy także do soków i sałatek? Zostawcie komentarz :)


5 Powodów Aby Pić Herbatę z Pokrzywy Codziennie, 5 Reasons to Drinking Nettle Tea Everyday, Advice, Health, Herbal Tea, Herbatka, Nettle, Oczyszczanie, Pokrzywa, Witaminy, Zdrowie, Zioła, Porady, Adriana Style Blog, blog modowy Puławy,
Follow me on: 

Herbatka z pokrzywy, często bywa nazywana naturalnym antybiotykiem. Pozytywne właściwości pokrzywy wykorzystywano już przed wiekami, jednak zwykle gotowano z jej liści zupę. Obecnie zupa z pokrzywy jest mało popularna, natomiast na pierwszy plan wysunęły się sałatki, soki  a także herbatka z pokrzywy zarówno ze świeżo zerwanych liści jak i z suszu.
Co dobrego jest w pokrzywie? A jest tego całkiem sporo :)
#1– herbatka z pokrzywy sprzyja regeneracji organizmu, wzmacnia odporność, pomaga w problemach z układem krążeniaobniża poziom cukru we krwi, usprawnia pracę układu pokarmowego i przemianę materii. Ma zbawienne działanie przy problemach z żołądkiem, trzustką i wątrobą. Warto więc zamienić filiżankę porannej kawy na kubek świeżo zaparzonego naparu z pokrzywy. Właściwości dla zdrowia – bezcenne. 
#2- ma też dużą dawkę minerałów, szczególnie krzemu, wapnia, manganu i fosforu. Regularne picie herbaty z pokrzywy wzmacnia więc włosy i paznokcie, a także wyraźnie poprawia stan skóry. 
#3- herbata z pokrzywy jest też zalecana świeżo upieczonym mamom. Ze względu na działanie moczopędne pomaga szybciej pozbyć się nadmiaru kilogramów. W znacznym stopniu przyspiesza też produkcję mleka, przyda więc się tym mamom, które mają problemy z karmieniem. I co najważniejsze, można ją pić bez obaw, że zaszkodzi się świeżo urodzonemu maleństwu.
#4- ma działanie moczopędne. Powinny ją pić osoby cierpiące na kamicę nerkową oraz borykające się z problemem zatrzymywania wody w organizmie. Objawia się on obrzękami, opuchlizną i problemami z utrzymaniem prawidłowej wagi. Regularne picie herbatki z pokrzywy pomaga szybko pozbyć się nadmiaru wody, dzięki czemu szybko można poczuć się lżej i szczuplej. Pokrzywa zawiera też sporo witamin, takich jak witamina C, witaminy z grupy B czy K. 
#5- oczyszcza krew z toksyn ponieważ zwiększa wydalanie z moczem chlorków, mocznika i innych szkodliwych produktów przemiany materii.

Więc na co czekasz? Zacznij od picia tej wspaniałej herbatki już dziś :) 
Some time ago I wrote about the selection of herbal teas that I use. Previous post about this appeared first hereaNow is the right time to raise the topic again, this time with nettle. I collect the plant myself and drink its fresh leaves over hot water or dry the nettle first and brew it later. If you pick it up yourself you have a guarantee of what you're using comparing to tea bags of unknown content. I prefer to drink fresh leaves, but also add it to juices and salads.
Do you also enjoy consuming nettle? Don't forget to leave me a comment :D
Nettle tea, is often called  a natural antibiotic . Positive properties of nettles have already been used for centuries, but usually boiled in a soup. Currently, nettle soup isn't very popular, and come to the fore to salads, juices and tea with both freshly picked leaves or dried ones.
What good is in a nettle? Well, there is quite a lot in there:)
# 1 -  nettle tea promotes the regeneration of the body, strengthens immunity, helps with the circulatory system problems,  lowers blood sugar levels , improves the digestive system and metabolism. It has beneficial effects with problematic stomach, pancreas and liver. So let's replace the morning cup of coffee with a cup of freshly brewed infusion of nettle. Properties for your health will be  priceless. 
# 2  Nettle has a high dose of minerals, particularly of silicon, calcium, manganese and phosphorus. Regular nettle tea drinking strengthens your hair and nails, and significantly improves the skin condition. 
# 3  Nettle tea is also recommended for new mums. Due to the diuretic effect it helps to quickly get rid of excess weight. It greatly speeds up or milk production, so it's the most useful to mothers who have feeding problems. And most importantly, you can drink it without fear of harm to the newly born baby.
# 4  has a diuretic effect. People suffering from kidney stones and struggling with the problem of water retention in the body should drink it too. Water retention is manifested with edema, swelling and problems with maintaining a healthy weight. Regular nettle tea drinking helps to get rid of excess water quickly, so you can feel lighter and slimmer. Nettle contains a lot of vitamins too, such as vitamin C, B and K. 
# 5 - cleanses the blood of toxins because it increases the urinary excretion of chloride, urea and other waste products. 
So what are you waiting for? Get into the habit of drinking this tea everyday :)


22 komentarze:

 1. Zbierasz pokrzywę zimą? :D

  Wesołych świąt, zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W UK nie ma zim, +11 stopni wszystko rośnie, leszczyna na drzewach, ptaszki śpiewają to i pokrzywa jest, nawet taka młodziutka - i ta jest najlepsza :) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Kolega z pracy, który lubi zdrowy tryb życia i trenuje popija tą herbatkę regularnie. Podobna jest dobra także na anemię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma sporo minerałów, to bomba witaminowa :) Uważam że już lepsze to niż łykanie suplementów w tabletkach.

   Usuń
 3. nawet nie sądziłam że można pić herbatę z pokrzywy!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak można, nawet w ciąży i w laktacji bo nie szkodzi mamie i maluszkowi. Ma świetne właściwości, więc warto się przełamać.

   Usuń
 4. Super właściwości ma ta herbatka a wiele osób uważa ją tylko za chwasta albo kompostnik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na działce sprawdzi się jako bogaty nawóz ze względu na bogatą zawartość składników odżywczych. Można na to przeznaczyć już uprzednio wyparzone liście i łodygi rośliny po wypiciu naszej herbatki.

   Usuń
 5. Wstyd przyznać -nigdy nie piłam wywaru z pokrzywy. Bardzo ciekawy post-wiosną muszę w końcu spróbować :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przyzwyczaiłam się do jej smaku i uważam że jest świetna. Lubię też pić herbatkę z pokrzywy naprzemiennie ze skrzypem polnym - są idealne na skórę, włosy i paznockie, oczyszczają z toksyn, polepszają samopoczucie, dodają energii.

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Dziękuje Ariadna. Mało osób zdaje sobie sprawę ze wspaniałych właściwości ziół, wypieranych z rynku sztucznie pozyskiwanymi suplementami diety. Gdyby każdy choć w niewielkim stopniu korzystał z darów natury, wszyscy bylibyśmy zdrowsi :)

   Usuń
 7. No probs, thanks for visiting my blog. Have a wonderful Christmas x

  OdpowiedzUsuń
 8. Do herbatki, do drinków, do nalewek i wywarów - pokrzywa ma zastosowanie od wielu pokoleń :) Polecam z dżinem :)

  PurpurowyKsiezyc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No może kiedyś zrobię z niej nalewkę na spirytusie <3

   Usuń
 9. Słyszałam że pokrzywa jest wykorzystywana jako płukanka do włosów, ale że do picia po raz pierwszy się spotykam :) Może wspólna obserwacja?:)

  Leyraa Blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piję herbatkę z pokrzywy od dziecka. Są dostępne w sklepach zielarskich oraz aptekach tak samo jak np. skrzyp polny który też jest rewelacyjny na włosy, skórę i paznokcie. Polecam i zapraszam do obserwacji, odwdzięcze się.

   Usuń
 10. amazing, love this!
  xx
  Mónica Sors
  MES VOYAGES À PARIS
  NEW POST: CHRISTMAS LOOKS 2017

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś kupowałam pokrzywę w aptece, jakoś szczególnie mi nie smakowała. Muszę urwać na wiosnę, bo podobno majowa najlepsza i najzdrowsza, szczególnie 5 listków od góry. Wiem ,że niektórzy karmia pokrzywą zwierzaki, króliki, kury, pokrzywa jest dobra dla anemików, i masz racje wydala wodę z organizmu. Musze na wiosnę pomyśleć o pokrzywie, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedoceniana roślina a taki ma w sobie power! Warto o niej pamiętać i stosować. Ja sporo sobie jej ususzyłam, więc piję regularnie.

   Usuń
 12. Wspaniałą rodzina. Nie dziwne, że wiele probiotyków i kosmetyków powstaje na jej bazie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Adriana Style , Blogger