×

Live Longer Feel Better - Cancer

Witajcie!

Poniższy akapit zamieszczam 12/02/2015 o 10:40
Mega smutny poranek. Dziś w nocy odszedł mój tata. A ja jakby pchana siłą podświadomości zamieściłam wczoraj wpis o profilaktyce antyrakowej.
Zrządzenie losu? Intuicja? Zbieg okoliczności? Napisałam ten post bo taką miałam potrzebę chwili na ten moment, czułam że muszę to zrobić tu i teraz, popchnęła mnie do tego choroba ojca.
Przeczytajcie, zastanówcie się nad swoim trybem życia, złymi nawykami, używkami, posłuchajcie swojego wewnętrznego głosu. Potraficie zmienić coć na lepsze?
Zacznijcie już dziś!!!




























Po mojej pierwszej udanej próbie wpisu na temat Żyj Dłużej Czuj Się Lepiej, adres do linka
(tu) postanowiłam kontynuować wpisy typowo 'dla ciała i dla ducha'.
Liczę na to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dziś chciałam Wam przybliżyć listę zachowań, produktów i suplementów niezbędnych w profilaktyce antyrakowej.

Temat jest coraz bardziej na czasie i potrzeba mówić o nim i często i głośno! Potrzebna jest nam wiedza na ten temat, świadomość że nigdy nie jest za późno na zmianę sposobu życia i odżywiania, informacja na temat profilaktyki oraz regularne badanie się.

Co jakiś czas słyszymy że znajomy, sąsiad, kolega z pracy czy członek rodziny zachorował na raka. Dotyka to coraz większej liczby ludzi, a choroba rozprzestrzenia się coraz bardziej.
To najbardziej wyniszczająca i zbierająca plony choroba cywilizacyjna naszych czasów.
A nowotrwory złośliwe w Polsce są drugą najczęstszą przyczyną zgonów.

Czym jest rak?

W największym uproszczeniu jest to ( żródło Wikipedia) grupa chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywądzącymi się a tkanki nabłonkowej.

Ogólną przyczyną raka jest uszkodzenie mechanizmów kontrolujących rozrost komórek na poziomie genetycznym i molekularnym i kumulacja błędów genetycznych w kolejnych pokoleniach komórek potomnych. W przypadku raków uszkodzenie dotyczy komórek nabłonków tworzących dany narząd, który ulega niekontrolowanemu rozrostowi, wtórnie wciągając w rozrost tkanki podścieliska odżywiające patologiczny twór.

Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów, w Polsce w 2002 r. na nowotwory złośliwe zachorowało ogółem 37462 kobiet i 50273 mężczyzn. Przyjmuje się, że ok. 90% tej liczby stanowią raki, pozostałe 10% to chłoniaki, białaczki, glejaki, mięśniaki i inne nowotwory złośliwe pochodzenia nienabłonkowego. Wśród umiejscowień anatomicznych nowotworów złośliwych, w których zwykle rozwijają się raki, najczęstszymi są:
u kobiet:
sutek (12,88%), oskrzela i płuca (12,06%), okrężnica (7,63%), jajnik (5,80%), żołądek (5,54%), trzustka (4,99%), szyjka macicy (4,95%), pęcherzyk żółciowy (3,17%), wątroba i przewody żółciowe wewnątrzwątrobowe (2,74%), odbytnica (2,64%), nerki (2,36%), trzon macicy (2,02%), pęcherz moczowy (1,37%);
u mężczyzn:
oskrzela i płuca (33,20%), żołądek (7,56%), gruczoł krokowy (6,94%), okrężnica (5,90%), pęcherz moczowy (4,12%), trzustka (3,86%), krtań (3,06%), nerki (2,96%), przełyk (2,48%), odbytnica (2,47%), wątroba i przewody żółciowe wewnątrzwątrobowe (2,02%), odbyt i kanał odbytu (0,90%).

Częstość występowania i proporcje zachorowalności na raka w poszczególnych krajach różnią się znacznie między sobą. Jest to spowodowane różnicami wieku w poszczególnych populacjach, czynnikami rasowymi oraz zachowaniami kulturowymi i obyczajami dietetycznymi, z których wiele może mieć wpływ na powstawanie nowotworów. Przykładowo w Afryce Równikowej i na Dalekim Wschodzie jednym z najczęściej występujących nowotworów jest pierwotny rak wątroby, a w Japonii i Korei poważnym problemem jest rak żołądka.

Statystyki choć nie są aktualne bo pochodzą z 2002r. są szokujące!

Są jednak bardzo proste sposoby na to aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Szacuje się że około 1/3 zachorowań na nowotwory można by zapobiec poprzez zmiany stylu życia.

Jeśli zastosujemy się choć do kilku z proponowanych poniżej zaleceń, w tym zmiany sposobu odżywiania na zdrowszy, wprowadzenia aktywności ruchowej, profilaktyki badań, rzuceniu palenia i nadużywania alkoholu to zmniejszymy ryzyko zachorowania na tą chorobę.

1. Nie nadużywaj alkoholu - ogranicz jego spożycie do dwóch porcji dziennie dla mężczyzn i jednej porcji dziennie dla kobiet

1 porcja to 330ml piwa 5% (małe piwo)
175 ml wina 10% (kieliszek)
50ml wódki 40%

Czy wiesz że dopiero po 10 latach od całkowitego zaprzestania picia ryzyko zachorowania na raka krtani zmnieksza się o 60%?

2. Nie pal - nie pal przy niepalących i postaraj się rzucić. Jeśli nie jesteś w stanie sama/sam rzucić poproś o pomoc lekarza rodzinnego
Czy wiesz że dopiero po 5 latach od rzucenia palenia ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej i krtani i przełyku spada dopiero o 50%?
Około 2 tysiące osób rocznie umiera z powodu biernego palenia w Polsce!

3. Bądź aktywna/y ruchowo - zaleca się umiarkowany wysiłek ruchowy jak marsz, jazda na rowerze, trucht, pływanie minimum 30 minut dziennie 5 x w tygodniu lub bardziej forsowne ćwiczenia min 30 minut 3 x w tygodniu jak bieg + marsz po wzniosie, aerobik, zajęcia fitness, siłownia.

4. Spożywaj 5 porcji owoców i warzyw dziennie - porcja to ilość która zmieści się w dłoni, minimum to 400g dziennie, mogą to być np. 2 owoce + 200g warzyw dziennie

5. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne - szczególnie pomiędzy 11:00 a 15:00. Stosuj filtry ochronne, okulary słoneczne z filtrami, kapelusz ewentualnie przebywaj w cieniu.

Ryzyko zachorowania na czerniaka skóry wzrasta o 55% u osób korzystających z solarium częściej niż raz w miesiącu!

6. Wystrzegaj się otyłości - Szacuje się, że w Europie Zachodniej otyłość stała się przyczyną rozwoju około 11% nowotworów okrężnicy, 9% nowotworów piersi, 39% nowotworów trzonu macicy, 37% gruczolakoraków przełyku, 25% nowotworów nerki i 24% nowotworów pęcherzyka żółciowego.

Otyłość jest udokumentowaną, ważną przyczyną zachorowalności i umieralności. W krajach zachodnich stanowi drugi po paleniu tytoniu czynnik ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy, chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych. 37% nowotworów przełyku w Europie Zachodniej ma związek z nadwagą i otyłością

7. Bierz udział w profilaktyce raka szyjki macicy - W krajach rozwijających się rak szyjki macicy należy do najczęstszych nowotworów złośliwych i stanowi około 25% wszystkich nowotworów u kobiet.
Kobiety po 25 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy

8. Bierz udział w profilaktyce raka piersi - Kobiety po 50 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.Nie oznacza to jednak że tylko kobiety dojrzałe powinny się badać. Wykonujcie co miesiąc badanie piersi same przed lustrem. Możecie też raz w roku wykonać badanie usg piersi.

9. Zaszczep się przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby Typu B - jeżeli korzystasz z zabiegów dentystycznych, zabiegów medycyny estetycznej takich jak botoks, kwas hialuronowy, masz planowany zabieg operacyjny, operację plastyczną czy inny zabieg z ingerencją igły czy skalpela zaszczep się! Nie ryzykuj.

10. Bierz udział w corocznych badaniach profilaktycznych - jeśli jesteś w grupie ryzyka zachorowalności na raka np. gdy członkowie twojej rodziny chorowali i masz predyspozycję dziedziczną to przynajmniej raz w roku wykonaj szczegółowe badanie krwi i usg.
Po więcej informacji zajrzyj na stronę Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie (tu)- punkty pobrań są w całej Polsce http://genetyka.com/?page_id=119 zbadaj się!

Pamiętaj że gdy dolega nam częsty ból a badanie krwi z usg nie wykazuje zmian, koniecznie wykonaj badanie tomograficzne obszaru, ewentualnie bardziej dokładny rezonans magnetyczny, gdyż dopiero te badania mogą pokazać zmiany chorobowe! USG czy badanie krwi mogą nie wskazać raka a ich wynik może być zadowalający mimo bólu który odczuwamy, szukając jego przyczyny.

11. Suplementacja - jest wiele produktów które działają zbawiennie na nasz organizm i są to antyoksydanty, flavanoidy, polifenole zawarte w owocach i warzywach a także w produktach Flavon które sama stosuję (mam po nich więcej siły, organizm jest odporniejszy na choroby i wirusy), orzechy, brokuły, olej lniany, kurkuma, pestki moreli które poprzez zawartośc witamin z gruby B sprzyjają walce z nowotworami, naturalne soki z dużą zawartością antyoksydantó i witamin. Gdy nie mamy pewności czy dany suplement jest dla nas zapytajmy lekarza prowadzącego. Pewne składniki suplementów i metody alternatywne mogą bowiem zakłócić działanie chemioterapii i wejśc w interakcje z lekami.

12. Świadomość - Czytaj etykiety produktów spożywczych, unikaj konserwantów, sztucznych barwników, jedz jak najmniej przetworzonych produktów spożywczych, gotuj i piecz sama nawet domowy chleb, gdyż ten kupny ma w sobie zbyt wiele spulchniaczy, ulepszaczy i chemii, nie kupuj 'gotowców', korzystaj z możliwości zakupu zdrowej żywności z ekologicznych pól i hodowli dobrej jakości, korzystaj z produktów eko. Pij herbatki ziołowe i zieloną herbatę, stosuj kuracje owocowo-warzywne, sama  przygotuj sobie soki w sokowirówce. Stosuj naturalne zioła a nie polepszacze smaku.

13. Relaksacja - medytacja, yoga, akupunktura, techniki relaksacyjne, muzykoterapia i wszystko to co poprawia wam nastrój i samopoczucie jest niezwykle ważne w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i dobrym samopoczuciu. A w zdrowym ciele zdrowy duch!

14. Psychika - pozytywne nastawienie do świata, chęć walki, motywacja, plany na przyszłość, bliskośc rodziny są niezwykle ważne w walce z nowotworami. Jednak skąd brać siłę na walkę kiedy nie wiemy czy jest dla nas szansa? A medytacja, gorąca modlitwa, wsparcie rodziny, przyjaciół, psychologa, rozmowa z księdzem, z pielęgniarką hospicyjną, praca, twórczość, śpiewanie? Każdy jest inny i potrzebuje innej techniki czy metody w walce o pozytywne myślenie. Jednak nikt nie zaprzeczy jak niezwykle terapeutyczną moc ma nasza siła podświadomości i pozytywne myślenie.

15. Dieta - przy leczeniu chemioterapią, czy naświetlaniem bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Żaden pacjent nie powinien ślepo układać jej sam, ale skorzystać z pomocy specjalisty dietetyka, który tak ułoży jego jadłospis aby nie był niedożywiony. Inaczej bowiem będzie żywiony ktoś kto dopiero zaczyna walkę z chorobą, a inaczej ten który jest w jej zaawansowanym stadium.

Ja stosuję wszystkie powyższe zalecenia, badania profilaktyczne, zdrowe odżywianie, ruch i nie wyobrażam sobie postępować inaczej.
Jeśli komuś ten wpis pomoże, coś uświadomi, spowoduje zmienę sposobu życia i odżywiania na lepszy, bardziej świadomy tym lepiej!

Życzę wszystkim dużo zdrowia i przede wszystkim rozsądku!

źródło:
www.genetyka.com
Wikipedia
google


12 komentarzy:

 1. Zdrowie najważniejsze, więc z całego serca Ci go życzę;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie że tak! Dziękuje bardzo i wzajemnie!

  OdpowiedzUsuń
 3. To wszystko bardzo ważne. Warto dbac o siebie. Jednak niestety wszystkiego się nie ustrzeżemy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. I tak uważam że warto próbować żyć lepiej i zdrowiej. Zawsze lepiej zainwestować w zmiany ku polepszeniu jakości swojego życia tu i teraz, nie czekając aż krótkie życie przepłynie nam między palcami. Pzdr

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też stosuję się do tych zasad, aczkolwiek nie mogę się doprosić dodatkowych i bardziej szczegółowych badań,a o rezonansie magnetycznym, czy tomografie mogę sobie zapomnieć.
  Ewentualnie prywatnie pójść, a jak boli to ma boleć i tyle.
  Jestem dobrej myśli, ale profilaktyka jest bardzo ważna.
  Współczuję utraty Taty. To takie smutne, moja Mama odeszła 5 lat temu, a ja nadal nie mogę się z tym pogodzić, przytulam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej, Kochana! Przykro mi z powodu Twojego Taty, jednak pamietaj, że jest on zawsze żywy, w Twoich wspomnieniach! Ja uważam, że los zawsze daje nam znak, gdy chce nam kogoś zabrać, jednak nie zawsze my potrafimy ten znak odczytać. Ty napisałaś post o profilaktyce antyrakowej, a ja noc przed tym, gdy mój Dziadzio umarł na raka miałam sen, w którym ja i Dziadek byliśmy razem w niebie. Twój Tatuś na pewno też jest w Niebie, gdzie jest mu lepiej, i skąd patrzy na Ciebie z uśmiechem i z dumą! ;)
  Trzymaj się, Kochana!



  dddominika.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej, Kochana! Przykro mi z powodu Twojego Taty, jednak pamietaj, że jest on zawsze żywy, w Twoich wspomnieniach! Ja uważam, że los zawsze daje nam znak, gdy chce nam kogoś zabrać, jednak nie zawsze my potrafimy ten znak odczytać. Ty napisałaś post o profilaktyce antyrakowej, a ja noc przed tym, gdy mój Dziadzio umarł na raka miałam sen, w którym ja i Dziadek byliśmy razem w niebie. Twój Tatuś na pewno też jest w Niebie, gdzie jest mu lepiej, i skąd patrzy na Ciebie z uśmiechem i z dumą! ;)
  Trzymaj się, Kochana!



  dddominika.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuje za Wszystkie komentarze. Pamiętajcie dziewczyny profilaktyka, zdrowy tryb życia, dbanie o siebie i rodzinę i dmuchanie na zimne.
  Jutro w dzień moich urodzin pochowam wraz z rodziną mojego tatę. Byłabym bardzo wdzięczna za każdą nawet krótką modlitwę za jego duszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przykro mi z powodu Twojego taty, trzymaj się! Niestety rak jest lekceważony wśród ludzi. Dopóki nie zachorują, to nawet nie pomyślą o zapobieganiu. To trochę smutne...

  OdpowiedzUsuń
 10. Przykro mi z powodu Twojego Taty, ciesze sie ze napisałas ten piekny post, dbajmy o siebie

  OdpowiedzUsuń
 11. Kochana,,,,,bardzo mi przykro :( .....nawet nie potrafę wyrazić tego słowami ...

  Gdy miałam 23 lata mój mąż zachorował na raka, dużo przeszliśmy, ale wyzdrowiał...to zostaje w nas na zawsze już.

  Całuję Cię mocno <3

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Adriana Style , Blogger