×

My Tea Selection Damiana & Fenugreek Leaf

Podzielę się dziś z Wami moją selekcją herbat ziołowych. Na początek dwie, aby nie było tego zbyt wiele jak na pierwszy raz.
Każdy ma swoje najulubieńsze, zalecane, rekomendowane lub takie które odkrył przypadkowo.
Ja mam dla Was dwie rewelacyjne propozycje, polecane przez mojego dietetyka i trenera personalnego i mam nadzieję, że i Wam przypadną do gustu.
Do ich zapachu i smaku trzeba się przyzwyczaić i przekonać, ale jak dacie im szansę odwdzięczą się swoimi dobroczynnymi właściwościami. A o nich właśnie więcej poniżej.

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Afrodyzjak, Aphrodisiac, Damiana Leaves Tea, Fenugreek Leaf Tea, Herbata z Liści Damiany, Herbatka z Kozieradki, Herbatka Ziołowa, Herbs, Kozieradka, Zioła, Porady, Adriana Style Blog, blog modowy Puławy, Hashimoto


Damiana (Turnera diffusa, Turnera aphrodisiaca) jest rośliną pochodzącą z Ameryki południowej,od wieków znana i stosowana w meksyku gdzie głównie występuje. Nazwa rośliny pochodzi od imienia męczennika nazywana także “zielem świętego Damiana”.Bardzo często stosowana w leczeniu astmy i dolegliwości ciała związane z tą chorobą, powoduje dopływ większej ilości krwi do podbrzusza i pobudza żądze seksualne
Damiana może być pita na gorąco jako wywar z dodatkiem miodu pszczelego,podobno niezawodny środek na kaszel i innych chorób dróg oddechowych a także na impotencję.Często można ją kupić w kapsułkach jest łatwo dostępna bez recepty.Możesz się także spotkać z kapsułkami które są mieszane z innymi ziołami takimi jak żeń-szeń czy też drewnem sandałowym.

Taka mała ciekawostka ziele Damiany jest podstawą aromatycznych papierosów i wszelkiego typu mieszanek określanych wspólnym mianem “love joint’s”-skrętów miłości.
Aztekowie wykorzystywali ziele damiana w swoich rytuałach jako seksualny stymulant dla mężczyzn i kobiet. Majowie stosowali je jako afrodyzjak dla wzmocnienia seksualnej wydolności.

Działanie tego ziela polega m.in. na wyrównywaniu poziomu hormonów, dlatego zalecane jest kobietom w zespole napięcia przedmiesiączkowego i w dolegliwościach związanych z menopauzą. Cieszy się także popularnością wśród mężczyzn. Niektórzy naukowcy twierdza, że powoduje  lekkie podrażnienie cewki moczowej, co zwiększa wrażliwość prącia na bodźce zewnętrzne.
W medycynie ziele damiana stosowane jest w leczeniu bezpłodności, impotencji i zaburzeniach seksualnych.
W damianie wykazano obecność sporych ilości alkanoidów sterydowych, z których organizm może tworzyć hormony oraz inne potencjalne aktywnie składniki odżywcze (witaminy i minerały), a także cenne olejki eteryczne.
 
Już Majowie stosowali Damiana jako afrodyzjak dla wzmocnienia seksualnej wydolności. Pobudza ona produkcję hormonów płciowych. Jest ważnym elementem meksykańskiej medycyny ludowej, często stosowana w terapii kobiecej bezpłodności, impotencji, przedwczesnej ejakulacji, oziębłości spowodowanej okresem przekwitania. Stosowana w stanach wyczerpania nerwowego - lęki, depresje. Ma także właściwości obniżania poziomu cukru we krwi - cukrzyca. Poprawia trawienie i samopoczucie, uspokaja nerwy, a także reguluje działanie hormonów i pobudza układ moczowo-płciowy. Środek antystresowy.

Damiana, jak sugeruje botaniczna nazwa, uważana jest od wieków za środek pobudzający popęd płciowy i jest ludowym lekarstwem na impotencję. Damiana jest stosowana i polecana także jako środek działający ogólnie tonizująco oraz poprawiający funkcje życiowe organizmu. Damiana została okrzyknięta afrodyzjakiem już w starożytnych czasach, szczególnie przez rodowitych mieszkańców Meksyku, gdzie głównie występuje. Jej działanie polega między innymi na naturalnym wyrównywaniu poziomu hormonów w organizmie człowieka, dlatego cieszy się wielką popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

W damianie wykazano spore ilości alkanoidów sterydowych, z których organizm może tworzyć hormony oraz inne potencjalne aktywnie składniki odżywcze (witaminy i minerały), a także cenne olejki eteryczne.

DAMIANA DLA KOBIET: (łac. Turnera diffusa), stymuluje ośrodki odpowiedzialne za seks w centralnym układzie nerwowym, zwiększa ukrwienie narządów płciowych. Damiana wzmacnia libido, w bardzo widoczny sposób redukuje objawy PMS syndrom napięcia przed menstrualnego oraz powoduje lżejszy przebieg miesiączki. Zaleca się stosowanie mieszanek z takimi ziołami jak yohimbe, tribulus, żeń-szeń, sarsaparilla, catuaba.


Afrodyzjak, Aphrodisiac, Damiana Leaves Tea, Fenugreek Leaf Tea, Herbata z Liści Damiany, Herbatka z Kozieradki, Herbatka Ziołowa, Herbs, Kozieradka, Zioła, Porady, Adriana Style Blog, blog modowy Puławy, Hashimoto
Follow me on: 

Kozieradka inaczej greckie siano, Boża trawka, Boże ziółko.
Kozieradka to roślina, która znalazła zastosowanie w kuchni, kosmetyce i lecznictwie dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Kozieradka m.in. łagodzi objawy choroby wrzodowej i obniża poziom cukru we krwi. W kosmetyce sławę zyskała jako antidotum na wypadające włosy. Z kolei w kuchni pełni rolę aromatycznej przyprawy. Sprawdź, jak jeszcze możesz wykorzystać kozieradkę.
Kozieradka pospolita (łac. Trigonella foenum-graecum L.), inaczej koniczyna grecka, greckie czy boża trawka, to roślina, której właściwości od wieków są wykorzystywane w medycynie azjatyckiej. Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską i hinduską, nasiona kozieradki polecane są w leczeniu cukrzycy - jako środek obniżający poziom glukozy we krwi. W Iranie liście kozieradki są popularnym surowcem leczniczym w chorobach narządu wzroku: zapaleniu brzegów powiek, a nawet w jaglicy (egipskie zapalenie spojówek), a także chorobach skóry - czyraku mnogim. Współczesne badania naukowe potwierdzają odkryte już dawno temu właściwości lecznicze kozieradki, która znalazła zastosowanie nie tylko w lecznictwie, lecz także w kulturystyce, kosmetyce i kuchni.
Nasiona kozieradki a wrzody, hemoroidy i rak jelita grubego
Nasiona kozieradki wywierają pozytywny wpływ niemalże na cały układ pokarmowy:
o    wrzody żołądka - ekstrakty wodne i maceraty z nasion kozieradki, dzięki obecności frakcji polisacharydowej (jednej z frakcji błonnika pokarmowego), są stosowane pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej. Po dostaniu się do żołądka polisacharydy pokrywają zmienioną zapalnie błonę śluzową żołądka ochronną warstwą, która zabezpiecza przed czynnikami drażniącymi, takimi jak kwas solny czy pepsyna. Dzięki temu zmniejsza się obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, a tym samym przyspiesza proces gojenia;
o    poprawa trawienia - wysuszone nasiona lub sporządzony na ich bazie kleik wspomaga trawienie w dolegliwościach przewodu pokarmowego, takich jak dyspepsja, wzdęcia, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz choroby wątroby. Nasiona zwiększają bowiem wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego oraz śliny. W związku z tym mogą być podawane również niejadkom w celu pobudzenia apetytu
o    zaparcia - dzięki wysokiej zawartości błonnika, pobudzają perystaltykę jelit i ułatwiają pasaż jelitowy;
o    ochrona wątroby - nasiona kozieradki działają także hepatoprotekcyjnie, tzn. ochraniają komórki wątroby, w stopniu porównywalnym z powszechnie stosowaną w schorzeniach wątroby sylimaryną - antyoksydantem, który działa przeciwzapalnie, a także hamuje procesy włóknienia i wnikanie toksyn do wnętrza komórek wątroby;
o    pasożyty przewodu pokarmowego - nasiona kozieradki są używane pomocniczo także w leczeniu chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego;
o    hemoroidy - nasiona mogą być stosowane pomocniczo w leczeniu żylaków odbytu (hemoroidów), gdyż zawarte w nich flawonoidy uszczelniają naczynia krwionośne;
o    rak jelita grubego - obecna w nasionach kozieradki diosgenina może uchronić przed rozwojem tego nowotworu, gdyż hamuje wzrost i stymuluje śmierć komórek ludzkiego nowotworu jelita grubego HT-29;
Wartości odżywcze nasion kozieradki (w 100 g)

Wartość energetyczna - 323 kcal
Białko ogółem - 23 g
Tłuszcz - 6.41 g
Węglowodany - 58.35 g
Błonnik - 24.6 g

Witaminy
Witamina C – 3 mg
Tiamina – 0.322 mg
Ryboflawina – 0.366 mg
Niacyna - 1.640 mg
Witamina B6  - 0.600 mg
Kwas foliowy -  57 µg
Witamina A – 60 IU

Minerały
Wapń – 176 mg
Żelazo - 33.53 mg
Magnez - 191 mg
Fosfor - 296 mg
Potas - 770 mg
Sód – 67 mg
Cynk - 2.50 mg


Nasiona kozieradki obniżają poziom cholesterolu
Nasiona kozieradki przyczyniają się do obniżenia stężenia całkowitego cholesterolu, "złego" cholesterolu LDL, trójglicerydów i VLDL - lipoprotein o bardzo małej gęstości. Wszystko dzięki saponinom steroidowym, które nasilają metabolizm cholesterolu i jego przemianę w wątrobie do kwasów żółciowych, których wydalanie stymulują. Jednocześnie saponiny opóźniają wchłanianie związków tłuszczowych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozwoju miażdżycy i związanych z nią chorób serca, m.in. choroby wieńcowej. Właściwości przeciwmiażdżycowe wykazuje także zawarta w nasionach niacyna.

Nasiona kozieradki obniżają poziom cukru we krwi
Nasiona kozieradki zawierają 20-30 proc. substancji śluzowych, składających się głównie z galaktomannanów. To właśnie dzięki nim nasiona kozieradki, spożywane w postaci kleiku, opóźniają opróżnianie żołądka i redukują poposiłkowy wzrost stężenia glukozy. Ponadto hamują aktywność enzymów rozkładających węglowodany oraz obniżają poziom glukozy w moczu, zapobiegając tym samym glukozurii (cukromoczowi). Nasiona kozieradki wykazują zdolność obniżania poziomu cukru we krwi także dzięki obecności 4-hydroksyizoleucyny - aminokwasu, który zwiększa uwalnianie insuliny z komórek wysepek Langerhansa. Z kolei zawarty w nasionach kozieradki zespół polifenoli zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.


Kozieradka działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo
Udowodniono także, że wyciągi z kozieradki wykazują działanie antybiotyczne. Potrafią zwalczyć bakterie, takie jak: gronkowiec złocisty, E. coli, pałeczka zapalenia płuc, dwoinka rzeżączki, pałeczka ropy błękitnej, Salmonella i rzęsistek pochwowy.
Wodne ekstrakty z korzeni, nasion i pędów kozieradki wykazują aktywność przeciwgrzybiczą wobec drobnoustrojów chorobotwórczych.

Kozieradka - pozostałe właściwości lecznicze
Nasiona kozieradki są wykorzystywane również jako surowiec o działaniu wykrztuśnym w chorobach górnych dróg oddechowych. Badania naukowe wykazują, że nasiona kozieradki mogą działać także przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Ponadto mogą zapobiegać, a także wspomagać leczenie chorób neurodegeneracyjnych, szczególnie choroby Alzheimera. W Azji nasiona kozieradki wykorzystywane są jako środek mlekopędny, do pobudzania laktacji.

Kozieradka w kulturystyce
Kozieradka znalazła zastosowanie także w kulturystyce, ponieważ redukuje ilość tkanki tłuszczowej i podwyższa stężenie testosteronu. Potwierdzają to badania naukowców z Baylor University, których wyniki badań zostały opublikowane w 2010 roku w „International Journal Sports Nutrition Exercise Metabolism”. Naukowcy codziennie podawali uczestnikom badania - młodym mężczyznom - 500 mg kozieradki, a ci następnie przez 4 dni w tygodniu trenowali z ciężarami. Po 8 tygodniach badań okazało się, że kozieradka rzeczywiście obniża ilość tkanki tłuszczowej i zwiększa poziom całkowitego i biologicznie dostępnego testosteronu, ale nie poprawia siły mięśniowej i wytrzymałości.


Kozieradka - zastosowanie w kuchni
W Azji wysuszone i sproszkowane nasiona kozieradki są cenioną przyprawą. Można je dodawać praktycznie do wszystkich dań: sałatek, sosów, zup, twarożku, mięs, ryb, makaronu, potraw z warzyw, zapiekanek, dipów i dressingów na bazie jogurtu, a także dań z warzyw strączkowych (np. humusu). Nasiona kozieradki są używane także do przyprawiania niektórych serów i ostrych sosów typu curry. Można je również łączyć z miodem i konfiturami.
Nasiona kozieradki posiadają specyficzną nutę goryczki. Aby się jej pozbyć, nasiona należy lekko uprażyć (podobnie jak praży się orzeszki), ale nie za mocno, by nie pogorszyć ich smaku.
Z kolei świeże liście kozieradki oraz kiełki z nasion można dodać do sałatek. Natomiast kasoori methi, czyli wysuszone liście kozieradki, idealnie pasują do dań warzywnych, zwłaszcza pikantnych. Ususzone liście kozieradki przed użyciem należy pokruszyć, a następnie posypać nimi potrawę.
Kozieradka na czyraki, ropnie i siniaki
Kataplazmy, czyli gorące okłady z nasion kozieradki, są stosowane w leczeniu miejscowych stanów zapalnych skóry i tkanki podskórnej, m.in. czyraków, ropni i owrzodzeń. Wykazują także działanie zmiękczające, łagodzące stany zapalne redukujące obrzęki, dlatego znalazły zastosowanie również w leczeniu drobnych urazów, stłuczeń i siniaków.

Kozieradka - zastosowanie w kosmetyce
W kosmetyce kozieradka jest stosowana w celu pielęgnacji cery łojotokowej i trądzikowej. Jednak największą sławę zdobyła dzięki temu, że wzmacnia włosy. Wcierka z naparu z nasion kozieradki zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje wzrost nowych kosmyków, w tym tzw. baby hair. Ponadto łagodzi podrażnienia skóry głowy.


Wcierka na wypadanie włosów z kozieradki - przepis
3 łyżki zmielonych nasion zalej 150 ml wody, zagotuj i odstaw na pół godziny do przestygnięcia. Powstały w ten sposób specyfik wetrzyj we włosy, a następnie owiń je folią spożywczą na trzy godziny. Po tym czasie umyj włosy. Zabieg wykonywany raz na 7 dni (można częściej) pozwoli zaobserwować zmniejszoną ilość wypadających włosów po miesiącu. Pozostałości wcierki można przechowywać w lodówce maksymalnie tydzień.
Taką wcierkę najlepiej wykonać w weekend, gdyż ma ona bardzo intensywny zapach (przypomina zapach rosołu lub pieczonego kurczaka), który utrzymuje się na włosach. Warto dodać, że świeżo przygotowana wcierka ma mniej intensywny zapach, niż ta stojąca kilka dni w lodówce.

40 komentarzy:

 1. Niezłe ziółka... zwłaszcza Damiana :D!!! Zachęciłaś mnie do wypróbowania ;)!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tych herbat, mało piję ziół, pamiętam, że jako nastolatka piłam bratek przeciwko trądzikowi, i mam złe wspomnienia. Może czas to zmienić, ostatnio na spotkaniu kobiet, zachwalano Yerba Mate

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba znaleźć swoje smaki, ale jak to ze wszystkim, można się do ziołowych herbatek przekonać a do smaków przyzwyczaić :)

   Usuń
 3. Uwielbiam herbaty ziołowe, bardzo często takie piję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bardzo lubię ziółka, im bliżej natury tym lepiej :)

   Usuń
 4. Cenne informacje z dziedziny zielarstwa. Czekam na kolejne.

  PurpurowyKsiezyc

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że kozieradka ma tyle właściwości :) Dobry wpis!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość herbat ziołowych ma nieocenione właściwości, tylko wiele z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Warto znaleźć sobie jakiegoś ulubieńca.

   Usuń
 6. Ciekawa jestem czy zasmakowałyby mi takie herbaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie to była kwestia pozytywnego nastawienia, a zaraz po nim przyzwyczajenia do nowych smaków. Lubię i piję :)

   Usuń
 7. Uwielbiam herbaty ziołowe. Mają świetny smak, a ich właściwości ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie zgadzam się. Piję wiele różnych herbat i zamierzam popisać o nich jeszcze :)

   Usuń
 8. Kompletnie tego nie znam :O

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2018/01/szary-paszcz-kochamy-za-uniwersalnosc-i.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to się cieszę że dałaś się zaskoczyć :) może skusisz się i czegoś spróbujesz.

   Usuń
 9. I love your blog !! your posts are really very interesting !! I wait in my blog!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę w końcu się przełamać i zacząć pić herbatę inną niż czarna
  mój BLOG <---klik

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam ziołowe herbatki. Bardzo cenne informacje - wiele rzeczy nie wiedziałam:)
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się zaczytać we właściwości herbatek ziołowych, bo wiele opakowań nie podaje takich informacji, lub podaje je w znikomym wymiarze. Mam wiele ulubionych i chętnie podzielę się tu jeszcze ich sekretami.

   Usuń
 12. Ja też Kochana uwielbiam pić zioła ! Aż człowiek nie może uwierzyć ile cudowności mogą dać nam zioła :) Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mało kto pamięta, że to co dała nam ziemia może nas także uleczyć. Dlatego warto o tym pamiętać i korzystać na maxa!

   Usuń
 13. Kurczę, nawet nie wiedziałam, że taka herbatka jak Damiana istnieje :P hahahaha nieźle :P

  Ja to póki co piję anyż i koperek na laktację :P hehe

  jak tam maleństwo się sprawuje kochana ? :D

  Buziaki dla Was :*
  Daria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich ziołowych cudowności jest o wiele więcej kochana! Warto korzystać. Też piję koperek i łykam suple na laktację, u nas pomalutku, ale odwiedziłam Ciebie i zostawiłam komentarz :)

   Usuń
 14. Mówisz że pobudza pożądanie:)

  buziaki:*
  WWW.KARYN.PL

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W rzeczy samej :D ale nie ogranicza się tylko do tego, daje o wiele więcej

   Usuń
 15. Nigdy nie piłam takich ziołowych herbatek, jestem ciekawa czy by mi zasmakowały bo jestem wybredna co do nowych smaków :P
  Zapraszam na nowy post :)
  http://www.stylishmegg.pl/2018/01/winter-look-parka-w-kolorze-baby-blue.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko to kwestia pozytywnego nastawienia oraz przyzwyczajenia się do smaku, po 2-3 razach można to nawet polubić!

   Usuń
 16. Pierwszy raz słyszę o ziołach Damiana, ale kozieradkę używałam jakiś czas temu na porost włosów (wcierka) i była genialna!! Nawet pisałam o tym na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię to co oferuje nam natura a im bliżej niej jesteśmy tym jesteśmy zdrowsi.

   Usuń
 17. Odpowiedzi
  1. Obie są rewelacyjne, ale to nie jedyne które pijam, jest ich więcej :)

   Usuń
 18. Też wcześniej o tym nie słyszałem, ale chyba się zainteresuję :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Adriana Style , Blogger